projektowanie wnętrz kraków

Jak łączyć kolory we wnętrzach? Jak dobrać ładne kolory wnętrz?

Planując wystrój wnętrz, musimy zaplanować w zasadzie każdy aspekt naszego działania. Musimy dobrać meble do poszczególnych pomieszczeń, dopasować odpowiednie lampy, żyrandole i w zasadzie wszystkie elementy, które będą wpływać na nasz odbiór domu lub mieszkania. Niezwykle ważną kwestią jest z całą pewnością to, jak łączyć kolory we wnętrzach, aby osiągnąć oczekiwany przez nas efekt. A od czego zależy efekt? Kluczowy zdaje się styl, w jakim łączysz kolory ścian i dodatków.

Chcesz postawić na bardziej nowoczesne kolory wnętrz utrzymane w stylu skandynawskim lub nowojorskim? Preferujesz surowy styl industrialny? A może celujesz w klasyczne rozwiązania zahaczające np. o styl rustykalny lub vintage? Każda opcja będzie sprawiała, że inne kolory będą warte wybrania. Oczywiście, nie musisz opierać się na żadnym z wymienionych stylów – i tak warto wiedzieć, jak łączyć kolory ścian i dodatków, aby osiągnąć najlepszy, pasujący do siebie efekt. Nie wszystkie barwy pasują do czarnego czy białego. Jak powinno przebiegać łączenie różnych kolorów wnętrz do poszczególnych pomieszczeń? O czym warto pamiętać?

Kolory ścian i dodatków to bardzo ważna kwestia!

Czasem łączenie różnych kolorów ma konkretny cel, którym jest uzyskanie harmonijnej aranżacji, która będzie poprawiała nasz nastrój, będzie tworzyła przyjemną atmosferę. Rozwiązań jest wiele. Niektórzy proponują postawienie na monochromatyczne odcienie zieleni, czerwieni i wielu innych barw. Czym dokładnie są monochromatyczne odcienie? Jest to określenia na podejście promujące to, żeby wykorzystać odcienie tego samego koloru. Takie rozwiązanie jest stosowane m.in. w pokojach dziecięcych, gdzie ekspozycja dziecka na podobne odcienie będzie zdecydowanie korzystniejsza i nie będzie malucha przemęczać. Wtedy też warto wybierać barwy w ciepłym kolorze. Dotyczy to nie tylko ścian, ale i dodatków.

Wybrane barwy powinny pasować do rodzaju pomieszczenia. Dlatego też w łazience polecanym rozwiązaniem są kolory zimne, które kojarzą się ze świeżością. Królują tu m.in. odcienie szarości oraz błękitu.

Wybór kolorów – podstawowe zasady łączenia kolorów wnętrz – koło barw

Dobieranie kolorów wnętrz wymaga wpierw wyjaśnienia pewnych podstaw. Przede wszystkim warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jako koło barw, które jest wykorzystywane do przedstawienia podstawowych zasad łączenia kolorów. W takim kole poszczególne barwy po swoich przeciwstawnych stronach w połączeniu pozwalają na uzyskanie bieli i czerni (w zależności od zastosowanego połączenia). Z kolei połączenie czerni i bieli pozwala na uzyskanie neutralnej szarości.

Przy wybieraniu barw koło jest przydatne, gdyż umożliwia nam zdecydowanie, na jaki rodzaj łączeń będziemy stawiać. Możemy zdecydować się bowiem na dwie główne metody doboru kolorów wnętrz. Kolory podstawowe ukazane w kole barw doskonale pozwalają na zrozumienie zasady.

Kontrast to niebanalne połączenia kolorowych inspiracji

Jedną jest stosowanie zasady kontrastu, czyli łączenia kolorów po przeciwnych stronach koła barw. Kontrastujące kolory pozwalają na lepsze uwydatnienie oraz podkreślenie poszczególnych elementów pomieszczeń, wskazanie kluczowych dekoracji itp. Oczywiście kolory kontrastowe nie opierają się tylko na tym, aby korzystać wyłącznie z samych barw ścian – znakomite wrażenie optyczne wywołuje wykorzystanie jasnego światła do skupienia uwagi na ciemnych elementach wystroju wnętrz. Podobnie jasne pomieszczenie (ściany) pozwoli na lepsze skupienie uwagi na ciemniejszych meblach – i odwrotnie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Trendy aranżacyjne w wykończeniu wnętrz. Co jest na czasie?

Zestawienia kolorów na zasadzie podobieństwa

Drugą jest zasada podobieństwa, w której system kolorów jest łączony w bardzo bezpieczny, może nawet zachowawczy sposób. Tu wykorzystuje się kolory pokrewne, znajdujące się obok siebie na kole barw. Takie rozwiązanie z całą pewnością tworzą również aranżacje monochromatyczne. Przykładem może być np. oranż, który można połączyć z czerwienią lub żółcią. Nie ma wątpliwości, że łączenie kolorów monochromatycznych wspomaga uzyskanie harmonijnej aranżacji poprzez wykorzystanie tej samej barwy w różnym jej natężeniu… Czy też nasyceniu!

Czym jest neutralny kolor? Czy różne odcienie szarości są neutralne?

Paleta kolorów wnętrza ukazana w formie koła barw nie uwzględnia czerni i bieli oraz kolorów szarości. Wynika to z faktu, że odpowiednie połączenia kolorów podstawowych pozwalają na uzyskanie tych właśnie barw. Z kolei kolory szare w różnych odcieniach są uzyskiwane poprzez połączenie bieli i czerni w odpowiednich proporcjach. To właśnie odcienie szarości oraz koloru czarnego i białego są uznawane za neutralne kolory. Co to oznacza? W praktyce połączenie np. czerni i bieli z innymi kolorami będzie dobrym pomysłem, idealnie pasują do praktycznie każdej barwy.

Od lat zajmujemy się remontami domów w Krakowie i okolicach. Uwzględnimy dla Ciebie nie tylko najlepsze materiały, ale również idealne połączenie kolorystyczne.

Sprawdzone zestawienia kolorystyczne. Kolory ciepłe i zimne w Twoim domu! Jakie wrażenia optyczne tworzą różne barwy?

Nietuzinkowe zestawienia kolorów opierają się na tym, aby wykorzystywać kontrastujące ze sobą kolory ciepłe i zimne. Ten podział barw przebiega na kole dokładnie w połowie. I tak oto kolory zimne zawierają wszystkie odcienie niebieskiego, łącznie z tymi, które współtworzą jasno-niebieską zieleń i ciemny fiolet. Z kolei barwy w ciepłym kolorze zawierają się od średniej zieleni aż do średniego fioletu – zatem wśród nich można znaleźć pomarańcz, czerwień czy też żółć.

Ciemne kolory zimne tworzą wrażenie chłodnego wnętrza. Z kolei kolor główny pomieszczenia utrzymany w ciepłych barwach stworzą przeciwne wrażenie optyczne -pomieszczenie będzie wydawało się cieplejsze. Jeśli nie chcemy, aby to nasze ściany narzucały wrażenie ciepła lub zimna, z powodzeniem można postawić na neutralny kolor ścian.

Chłodne barwy do wnętrz – jaki stworzą efekt?

Bazy kolorystyczne oparte na chłodnych odcieniach nadają pomieszczeniu otwartości. Jednocześnie kojarzą się z żywiołami powietrza i wody. I tak oto np. kolor niebieski nadaje pomieszczeniu spokoju, świeżości i czystości. Co istotne, ten chłodny kolor znakomicie łączy różne elementy wystroju wnętrz, sprawdzając się w praktycznie wszystkich pomieszczeniach. Z całą jednak pewnością architekt wnętrz zachęcałby do stosowania tej barwy np. w łazience.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Dobór materiałów do wykończenia domu/mieszkania. Czym się kierować?

Szukasz kolorowych inspiracji na ciepłe barwy harmonizujące?

Jasne kolory w postaci czerwienie, żółci, pomarańczy, a nawet i zieleni stworzą ciepłą aranżację wnętrza. Oczywiście, każda barwa inaczej na nas wpływa. Szczególnie dostrzegalne są efekty, jakie wywołują mocne kolory ciepłe:

  • czerwień – w tym przypadku lepiej, aby nie był to kolor główny, tak samo nie był to nasycony kolor – bowiem silnie wpływa na emocje, energetyzując przy tym. Lepiej postawić na niewielkie, ale wyraziste akcenty czerwieni – pobudzi wzrok. Czerwień to przykład barw określanych jako kolory dopełniające, które np. mogą ożywić przestrzeń, ale raczej nie powinny stanowić podstawy aranżacji wnętrza.
  • pomarańcz – znakomicie tworzy wrażenie energii, radości. W pokoju dziecka lub nastolatka wytworzy znakomite uczucie dobrej zabawy, kreując pozytywne nastawienie.
  • żółć – jako kolor główny z całą pewnością kojarzy się ze słońcem, pogodną atmosferą. Tak też wpływa na nasze samopoczucie, dlatego tak dobrze sprawdza się np. w salonie. Tu nie musimy stawiać na intensywne kolory – zółty nie musi przecież wyraźnie dominować przestrzeni, aby odpowiednio na nas wpływać!

Nasze usługi:

Neutralny kolor ścian zagwarantuje trafne połączenia kolorów?

Ostatnimi czasy modne kolory ścian często opierają się na harmonijnej aranżacji opartej o neutralne barwy. Biel to znakomity wybór na kolor sufitu – podobnie jak i odcienie jasnej szarości. Warto pamiętać o tym, że neutralność wcale nie oznacza lęku przed stosowaniem wyrazistych barw – podobnie zresztą nie oznacza tego paleta pastelowa stosowana przy aranżacji pomieszczeń.

meble do kuchni na wymiar Kraków

Sprytne połączenia kolorów i zasada warstwowa – użycie bieli z innymi kolorami – idealne zastosowanie koncepcji 60-30-10?

Biały jest kolorem uznawanym za niezwykle uniwersalny, który można wybrać i łączyć w bardzo zróżnicowanych postaciach. Sztuka łączenia barw jest zmienna, podlega pewnym trendom. Wśród nich wyróżnia się np. dobieranie kolorów według określonych zasad. Wspominaliśmy już o wybieraniu barw podobnych i kontrastujących.

Niezależnie od tych zasad istnieje również inna. Mowa tu o koncepcji 60-30-10. Na czym polega? Główny kolor stanowiący około 60% przestrzeni powinien być neutralny. Tu znakomicie sprawdza się biel oraz odcienie jasnej szarości. Również może być to jasny kolor beżowy. Tu stosowanie bieli z innymi kolorami polega na tym, że kolejne 30% powinny stanowić barwy gwarantujące różnorodność, głębię. Mogą to być niektóre kolory ziemi, błękit, zieleń. Ostatnie 10% stanowią mocne barwy np. granatu czy czerwieni. Mają one zdynamizować przestrzeń. Koncepcja ta jest określana również jako zasada warstwowa.

Czerń i biel – dopełniające się kontrasty we wnętrzach

Styl skandynawski opiera się na wykorzystywaniu bieli – trochę na zasadzie wspomnianej koncepcji 60-30-10. Jednak tu częściej jako dopełnienie głównego koloru zaleca się np. wybór naturalnego drewna czy też czerni (czasem może i złota) – tworzy to interesujące wrażenie kontrastu, w szczególności w oparciu o stosunkowo neutralne barwy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Rodzaje podłóg z tworzyw sztucznych

Jak łączyć nowoczesne kolory wnętrz? Sztuka łączenia kolorów i harmonijne łączenie barw – nietypowe kolory

Ostatnimi czasy niezwykle modna w aranżacji wnętrz jest tzw. triada kolorystyczna. Stanowi ona połączenie zasad podobieństwa i kontrastu. W jej ramach dochodzi do połączenia kolorów podstawowych z dwóch półkul, ale niesymetrycznie. Łącznie mamy trzy kolory – jeden np. ciepły i dwa kolory kontrastowe, harmonizujące łączenie barw po stronie zimnej. Tu dwa kolory pokrewne kontrastują z jedną barwą.

Warto również spojrzeć na różne nietypowe kolory, które ostatnimi czasy zyskały na popularności. Wśród nich można wyróżnić m.in. odcienie zieleni, ale nie tylko! Jakie nietypowe kolory i ich zestawienia są popularne?

Szafirowy i mandarynkowy

Kolory monochromatyczne granatu przybierają nieraz postać energetycznego szafiru. Niewielkie mieszkania w tej barwie połączone z mandarynką stworzą ciekawe wrażenie kontrastu.

Miętowy i różowy

Harmonijne łączenie barw oferuje kolor miętowy oraz pudrowy róż. Znakomicie sprawdzają się jako kolory dopełniające w pomieszczeniach z bielą i jasnym drewnem – np. w salonie. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie kolory do kuchni pasują – śmiało możesz sięgnąć m.in. po pudrowy róż!

Szmaragdowy i czarny

Odcienie zieleni w postaci szmaragdu w połączeniu z czernią stanowią gwarancję harmonijnej aranżacji.

Beżowy i amarantowy

Amarant to mocny odcień różu, który znakomicie przyjmuje łagodny kolor beżowy.

Fioletowy i czerwony

Niezwykle popularne intensywne kolory to właśnie fiolet i czerwień (ta druga jako dodatek). Ciemne rodzaje fioletu można uzupełnić o jaśniejsze odcienie. Takie łączenie kolorów monochromatycznych sprawdzi się zarówno w męskich, jak i bardziej kobiecych wnętrzach.

Jakie kolory pasują do czarnego? Co warto wybrać i łączyć?

W przypadku czerni z całą pewnością warto ją łączyć na zasadzie kontrastu z bielą. Czarny lubi także inne neutralne kolory w postaci różnorodnych odcieni szarości, w szczególności w bardziej metalicznej wersji np. srebra. Wybór kolorów z powodzeniem możemy również oprzeć o złoto. W zasadzie kolor czarny doskonale kontrastuje z jasnymi barwami. Wynika to z faktu, że nasycony kolor wspólnie z czernią tworzy mocne połączenie.

Niewielkie mieszkania i większe domy – nasze wskazówki, jak wybrać kolor przewodni do mieszkania

Planując wystrój mieszkania lub domu nie musimy określać, jaki styl ma być zastosowany. Warto jednak zadbać o to, aby poszczególne pomieszczenia nie były od siebie diametralnie różne. Pamiętaj również o funkcji pomieszczenia!

Zimne barwy warto stosować w łazience. Cieplejsze sprawdzą się w sypialni, salonie, w pokoju dziennym. Również w kuchni – choć tu modne kolory ścian są również neutralne. Komfortowe, stabilizujące brązy mogą sprawdzić się w salonie, jeśli właśnie takiego efektu oczekujemy.

Przy pracy w domu również lepiej działają kolory zimne łączące się z relaksującą zielenią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *