jakie zasłony do szarych ścian

Jakie zasłony do szarych ścian

Jakie zasłony do szarych ścian będą najlepsze? Doradzamy modny odcień zasłon! Podstawowe zasady doboru zasłon

Szare ściany – jak kolor dobrać w przypadku zasłon? Typy zasłon przy aranżacji wnętrz

Podczas dobierania zasłon do koloru ściany powinniśmy uwzględnić kilka czynników. Często mówi się o tym, że odpowiedni kolor zasłon to taki, który jest taki sam, jak kolor ścian. W przypadku szarości jednak nie jest to zasada, którą należy się kierować, choć oczywiście można wybrać jakiś odcień szarego. Warto pamiętać o tym, że kolory ciepłe w przypadku zasłon powodują optyczne zmniejszenie pomieszczenia. Z kolei wybór kolorów zimnych mają efekt odwrotny – wizualnie powiększają metraż pomieszczenia. Również trzeba pamiętać o tym, że:

  1. Zasłony powinny być dopasowane do rodzaju pomieszczenia – inne wybierzemy zasłony do sypialni, a inne zasłony do salonu.
  2. Wzór zasłon powinien komponować się z aranżacją całego wnętrza – styl wnętrza powinien być podkreślony.
  3. Kolory wywołują emocje – każdy inne. Dlatego warto postawić na dopasowanie zasłon również pod tym względem.

Zasłony do szarego pokoju

Wybór zasłon do szarego salonu lub innego pomieszczenia jednocześnie nie jest prosty, ale z drugiej strony daje spore pole do popisu. Wynika to z faktu, że kombinacja szarej ściany z zasłonami jest rozwiązaniem bardzo uniwersalnym. Szarość jest barwą neutralną, która emocjonalnie nie wywołuje wrażeń ani dobrych, ani złych. To też sprawia, że odcienie szarości na ścianach otwierają przed nami niemal dowolność wyboru. Lepiej jest jednak nie stawiać na zasłony w różnych odcieniach szarości, gdyż wtedy pomieszczenie będzie wydawać się nieco nijakie. A jakie rozwiązania warto zastosować?

Czy kontrastujący kolor do szarych ścian to dobry pomysł?

Energia w szarym wnętrzu pokoju może być wyraźnie wzmocniona przez dobrze dobrane zasłony. To one w zasadzie potrafią określić klimat pomieszczenia. Ten niezwykle uniwersalny kolor ścian sprawia, że możemy bawić się w różne aranżacje. Nasze propozycje opierają się na tym, aby do pomieszczenia starać się wdrożyć ściśle określone efekt. Kolory stonowane, w tym kremowe zasłony sprawią, że szary kolor pomieszczenia wspólnie wytworzy subtelną, ale elegancką atmosferę. Stonowane i ekstrawaganckie rozwiązanie sprawdzi się w klasycznych pomieszczeniach. Choć są miłośnicy stosowania takich samych kolorów zasłon (szarych), należy pamiętać, aby wybierać wtedy wzorzyste zasłony np. paskami – lub nawet błyszczące!

CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę budowlaną do remontu domu/mieszkania?

Ciekawym rozwiązaniem jest postawienie na kontrastujący kolor. Wtedy to możemy bardziej skupić się na tym, jaką emocję chcemy wywołać. Dzięki temu kolor dobrać możemy również w postaci ciepłych barw. Dobrą opcją są np. barwy pomarańczy lub żółci. To te kolory wprowadzą pozytywną energię do wnętrza. Stosując takie barwy, rozjaśnij szarość, potęgując efekt poprzez dużą ilość światła. Zasłony nadające wnętrzu charakter mogą być również ciemne. Mogą to być turkusowe zasłony, podobnie jak odcienie fuksji czy nawet granatu. Wyrazisty kolor zasłon, jaki dadzą np. turkusowe zasłony, znakomicie można podkreślić poprzez zastosowanie również innych ozdób w pomieszczeniu.

Przejdźmy jednak do przykładu zasłon, jakie warto zastosować w szarych pomieszczeniach.

Białe zasłony do szarych ścian

Taki kolor zasłon z pewnością nie będzie budować kontrastu – ale czasem właśnie o to chodzi! Zastosowanie białych zasłon do szarej sypialni będzie znakomitym rozwiązaniem – pomieszczenie zyska na delikatnej atmosferze, idealnej właśnie do wypoczynku. Oczywiście, biel można wzbogacić np. o połyskujący materiał na zasłony.

Zasłony czarne

Dokładne przeciwieństwo bieli tworzy już mocny kontrast z szarością – w szczególności, jeśli ściany mają łagodniejsze odcienie szarości. Pomieszczenie z takimi zasłonami będzie zdecydowanie bardziej ponure, ale tu wystarczy mieć jasne wyposażenie wnętrza, aby skontrastować ciemne zasłony. Z całą pewnością czerń i szarość znakomicie się uzupełniają, pasują do siebie.

Beżowe zasłony do szarych ścian

Efekt beżu będzie bardzo podobny do tego, co daje biel. Jednocześnie szarość i beż są do siebie dość podobne, więc takie zasłony wzbogacą neutralność atmosfery panującej w pomieszczeniu. Jednocześnie beżowe zasłony są z zasady cieplejsze od bieli, poprawią tym samym przytulność pomieszczenia. Beż jest znakomitą alternatywą dla zastosowania zasłon w odcieniach szarości.

Niebieskie zasłony czy żółte zasłony – które lepiej będą pasować do szarych wnętrz?

Wybierając zasłony do pokoju, możemy postawić również na kolor niebiesko-zielony. Barwy te są bardzo uspokajające (w szczególności mięta, a także turkus). Chcesz uzyskać lekkość i ukojenie? Postaw na te barwy! Dobrze, aby była to jednocześnie gruba zasłona welurowa, która ograniczy dostęp światła.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Rodzaje podłóg z tworzyw sztucznych

Żółte zasłony, jak już wspomnieliśmy, dadzą z kolei większa dawkę energii. Zachęcają do rozmów – dlatego zasłony do nowoczesnych aranżacji salonu śmiało możemy wybrać w tym kolorze. Z tego samego też powodu nie sprawdza się one w sypialni.

Różowe zasłony

Kolor ten zwykle nie kojarzy się z salonami oraz sypialną (może poza pokojem dziecka). Jednak wybór brudnego różu oferuje doskonałą stylizację do szarego pomieszczenia – gwarantuje to doskonałą harmonię oraz równowagę!

Nasze usługi:

Zasłony w klasycznych pomieszczeniach i do nowoczesnych aranżacji – czego unikać?

Jak już zaznaczyliśmy, aranżacje szarego wnętrza są bardzo uniwersalne. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze powinniśmy zadać sobie pytanie: jaki efekt chcemy osiągnąć. Od tego będzie zależało, czy wybierzemy np. wzorzyste zasłony w ciepłych barwach, czy wręcz przeciwnie. Jeśli chcemy pokazać minimalizm oraz pewnego rodzaju elegancję (np. wybierając zasłony do stylu skandynawskiego), lepiej nie sięgać po wzorzyste zasłony. Zamiast tego lepiej wybrać proste, eleganckie zasłony.

Kwestia kolorystycznych zasad, gdy wybieramy zasłony do sypialni, wskazuje na to, że jest to pomieszczenie, które powinno nas koić. Dlatego też kolorystyczne połączenia, których powinniśmy unikać to w zasadzie wszelkie wyraziste kolory. Lepiej jest zastosować zasłony np. błękitne, pudrowy róż czy też zielone zasłony (czy też po prostu zasłony niebiesko-zielone). Wybierając materiał na zasłony do sypialni dobrze też unikać wzorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *