Najważniejsze zasady projektowania wnętrz

Projektowanie wnętrz nie jest łatwą sztuką. Wszak wszystkie pomieszczenia w domu czy mieszkaniu muszą w stu procentach odpowiadać ich użytkownikom – zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności. Wiele osób popełnia zaś podstawowe błędy podczas aranżacji kuchni, sypialni czy też salonu. Jakie są więc najważniejsze zasady projektowania wnętrz? Odpowiadamy na to pytanie w artykule!

Połączenie designu z funkcjonalnością

Przede wszystkim powinieneś pamiętać, że nie wszystko, co modne, sprawdzi się w Twoich wnętrzach. Dobrze przygotowany projekt łączy w sobie oryginalny design z funkcjonalnością. Wybrane kanapy, krzesła, stoły czy fotele muszą powinny nie tylko prezentować się fantastycznie, ale też być komfortowe podczas użytkowania. Piękno aranżacji musi zatem zawsze iść w parze z jej praktyczną stroną. W przeciwnym razie używanie niewygodnych mebli na co dzień szybko stanie się męczące i będziesz marzyć o kolejnym remoncie.

Optymalne doświetlenie wnętrza

Kolejną niezwykle ważną zasadą podczas projektowania wnętrz jest też zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. Pamiętaj, że jedno źródło światła, szczególnie w przypadku większych przestrzeni, jest absolutnie niewystarczające. Jeśli nie zapewnisz sobie miejsca na więcej lamp, kinkietów czy żyrandoli, szybko przekonasz się, jak nieprzyjemnie spędza się czas po zmroku w zbyt ciemnych pomieszczeniach. Więcej światła potrzebują zazwyczaj kuchnie, łazienki oraz pokoje wykorzystywane na co dzień do pracy.

Mniej znaczy więcej

Wracając raz jeszcze do kwestii funkcjonalności – w dobrze zaprojektowanym wnętrzu znajdzie się mniej mebli, jednak będą one bardziej praktyczne. Co to znaczy w rzeczywistości? Wybrane szafy, regały czy komody powinny mieścić w sobie jak najwięcej rzeczy oraz być wyposażone w wygodne półki i szuflady. Ponadto pamiętaj, aby nie próbować na siłę zapełniać każdego pustego miejsca przy ścianie jakimś meblem. Brak wolnych przestrzeni sprawi, że pokój stanie się mniej przestronny i bardziej chaotyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *