projektowanie wnętrz kraków

Najważniejsze zasady projektowania wnętrz

Projektowanie wnętrz nie jest łatwą sztuką. Wszak wszystkie pomieszczenia w domu czy mieszkaniu muszą w stu procentach odpowiadać ich użytkownikom – zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności. Wiele osób popełnia zaś podstawowe błędy podczas aranżacji kuchni, sypialni czy też salonu. Jakie są więc najważniejsze zasady projektowania wnętrz? Odpowiadamy na to pytanie w artykule!

Połączenie designu z funkcjonalnością

Przede wszystkim powinieneś pamiętać, że nie wszystko, co modne, sprawdzi się w Twoich wnętrzach. Dobrze przygotowany projekt łączy w sobie oryginalny design z funkcjonalnością. Wybrane kanapy, krzesła, stoły czy fotele muszą powinny nie tylko prezentować się fantastycznie, ale też być komfortowe podczas użytkowania. To samo tyczy się garderoby na wymiar. Piękno aranżacji musi zatem zawsze iść w parze z jej praktyczną stroną. W przeciwnym razie używanie niewygodnych mebli na co dzień szybko stanie się męczące i będziesz marzyć o kolejnym remoncie.

Optymalne doświetlenie wnętrza

Kolejną niezwykle ważną zasadą podczas projektowania wnętrz jest też zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. Pamiętaj, że jedno źródło światła, szczególnie w przypadku większych przestrzeni, jest absolutnie niewystarczające. Jeśli nie zapewnisz sobie miejsca na więcej lamp, kinkietów czy żyrandoli, szybko przekonasz się, jak nieprzyjemnie spędza się czas po zmroku w zbyt ciemnych pomieszczeniach. Więcej światła potrzebują zazwyczaj kuchnie, łazienki oraz pokoje wykorzystywane na co dzień do pracy.

Mniej znaczy więcej

Wracając raz jeszcze do kwestii funkcjonalności – w dobrze zaprojektowanym wnętrzu znajdzie się mniej mebli, jednak będą one bardziej praktyczne. Co to znaczy w rzeczywistości? Wybrane szafy na wymiar, regały czy komody powinny mieścić w sobie jak najwięcej rzeczy oraz być wyposażone w wygodne półki i szuflady. Ponadto pamiętaj, aby nie próbować na siłę zapełniać każdego pustego miejsca przy ścianie jakimś meblem. Brak wolnych przestrzeni sprawi, że pokój stanie się mniej przestronny i bardziej chaotyczny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Trendy aranżacyjne w wykończeniu wnętrz. Co jest na czasie?