para z kluczami do mieszkania

Co to znaczy, że mieszkanie jest wykończone pod klucz?

Na rynku pierwotnym dostępne są zarówno mieszkania w stanie deweloperskim, jak i mieszkania wykończone pod klucz. W teorii mieszkanie wykończone pod klucz to mieszkanie, do którego możemy od razu się wprowadzić. W praktyce różnie z tym bywa, bo mamy do czynienia zarówno z odmiennym standardem wykończenia pod klucz, jak i nie zawsze uczciwym i profesjonalnym działaniem deweloperów. Jak wykończyć mieszkanie pod klucz, aby uniknąć problemów? Podpowiadamy.

Mieszkanie wykończone pod klucz – co trzeba wiedzieć?

Mieszkanie wykończone pod klucz to mieszkanie, w którym zostały wykonane prace umożliwiające natychmiastowe wprowadzenie się do lokalu mieszkalnego. Zaliczamy do nich m.in. prace wykończeniowe w obrębie ścian, sufitów i podłóg, montaż listew przypodłogowych, montaż drzwi wewnętrznych, kładzenie glazury i terakoty, biały montaż w kuchni, toalecie i w łazience, a także montaż oświetlenia, gniazdek elektrycznych i włączników.

Standard wykończenia mieszkania pod klucz może się różnić, dlatego powinniśmy dokładnie zapoznać się z umową, którą podpisujemy z deweloperem, aby móc w odpowiednim momencie zdecydować się na dokonanie tzw. zmian lokatorskich.

Mieszkanie wykończone pod klucz powinno umożliwiać natychmiastową przeprowadzkę, jednak równie ważne jest to, aby było zgodne z naszym gustem i dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Wykończenie pod klucz oferują nie tylko deweloperzy…

W przypadku mieszkań od dewelopera, które zostały wykończone pod klucz, mamy znacząco ograniczone możliwości swobodnego dokonywania wyboru m.in. materiałów wykończeniowych, a także aranżacji pomieszczeń zgodnie z naszym gustem. Nieco inaczej jest w przypadku wykończenia mieszkania pod klucz, które zlecamy firmie remontowo-wykończeniowej. Decydując się na współpracę z profesjonalistami, możemy zlecić zarówno projekt, jak i dobór materiałów oraz wykonanie niezbędnych prac, dzięki czemu mieszkanie będzie zgodne z naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem, bo pozwala ono sporo zaoszczędzić. Różnica w cenie za metr kwadratowy mieszkania w stanie deweloperskim i mieszkania wykończonego pod klucz jest dość duża, jednak dopłacając, nie mamy możliwości dostosowania przestrzeni mieszkalnej do indywidualnych potrzeb, co skutkuje koniecznością przeprowadzania w nowym mieszkaniu dodatkowych remontów. Oszczędzone pieniądze podczas zakupu mieszkania w stanie deweloperskim możemy zainwestować w jego wykończenie, które będzie zgodne z naszą wizją idealnej przestrzeni mieszkalnej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Jak wykończyć mieszkanie deweloperskie? Porady i sugestie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *